Postavljanje kamena spoticanja za Alfreda Fischera

 

U petak 20. rujna 2024. pred oko 150 okupljenih građana Osijeka, kao i gostiju iz Maribora, Verone, Varšave i Zagreba, postavljen je kamen spoticanja za Alfreda Fischera. Postavljanje prvog osječkog Stopelsteina inicirao je Darko Fischer, sin Alfreda Fischera i počasni predsjednik Židovske općine Osijek.
Alfred Fischer (Osijek 1904. - Budimpešta 1945.) bio je osječki odvjetnik, intelektualac, pripadnik osječke društvene elite. Problemi su za Fischera i njegovu obitelj počeli s dolaskom NDH na vlast te se on sklonio u Mađarsku, gdje mu se kasnije pridružila i obitelj: supruga Margita i njihovo dvoje djece, Lelja i Darko. Alfred je stradao kada je Budimpešta već bila nadomak oslobođenja; 8. siječnja 1945. na ulici su ga ubili Strelasti križevi.
Kameni spoticanja individualizirane su komemorativne pločice veličine 10 x 10 x 10 cm koje se postavljaju u pločnik ispred nekadašnjih domova žrtava Holokausta. U Zagrebu ih je postavljeno 86; ima ih i u drugim gradovima Hrvatske, a diljem Europe ih je do sada postavljeno oko 100.000 u više od 2000 europskih gradova i mjesta.
Hvala Gradu Osijeku na dopuštenju da se ovaj kamen spoticanja postavi ispred zgrade u Ulici Otokara Keršovanija 6 gdje je obitelj Fischer nekada stanovala. Hvala Centru za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na Holokaust na provedbi ovog projekta. Veliko hvala svima koji su nas tog dana došli podržati. Posebna zahvala profesorima Druge i Treće gimnazije koji su doveli svoje učenike da prisustvuju ovom događaju, saznaju nešto više o zbivanjima za vrijeme Holokausta i stave svoje kamenčiće za Alfreda Fischera.
Kao što je u svom govoru Darko Fischer toga dana istaknuo: "Ovaj kamen nije sjećanje samo na Alfreda Fischera; on je sjećanje i na svih 6 milijuna Židova stradalih u Holokaustu; sjećanje je to i na 30 000 stradalih hrvatskih, kao i 2000 osječkih Židova."