Otvaranje izložbe Tragovi svjetla: Biti žena u Holokaustu

 

Večer 13. rujna u Arheološkom muzeju bila je posvećena ženama: otvorena je prekrasna izložba o ženama u Holokaustu, čitali su se ulomci iz knjige osječke književnice Vilme Vukelić, plesom i glumom sjetili smo se velike umjetnice Otti Berger.

Izložba "Tragovi svjetla: Biti žena u Holokaustu" prikazuje ljudske priče, postupke žena u teškim situacijama s kojima su se suočavale. Tijekom Holokausta, žene su koristile razum na mjestu koje im je oduzelo razum i donijele snagu na mjesto gdje im je snaga bila uskraćena. Na mjestu gdje je ženama i njihovim obiteljima oduzeto pravo na život, hrabro su se suočavale sa smrću i svakom dodatnom trenutku života davale su smisao. Izložbom se naglašavaju upravo ti ženski glasovi i njome se pričaju njihove priče.

A priču pričaju i knjige Vilme Vukelić. Premda su njene priče drugačije: vedrije i brutalno iskrene, ni u njima nije nedostajalo borbe. Vilma Vukelić se uspjela izboriti za svoje životne ciljeve koje si je zacrtala u mladim danima. Nije dopustila da ju udaju za onoga za koga ona nije htjela; željela se udati iz ljubavi, a to je i ostvarila. Željela je učiti - to je također ostvarila. Vilmu Vukelić i njezin duh prekrasno su predstavili učenici Medicinske škole Osijek, uz vodstvo profesorice Đurđice Radić.

Još je jedna priča ispričana te hladne, rujanske večeri - ona o velikoj, a ipak nedovoljno spominjanoj, umjetnici židovskog porijekla, Baranjki Otiliji Otti Berger. Nju su pokretom, glumom i plesom, bez riječi, na predivan i dirljiv način ispričale učenice Tehničke škole i prirodoslovne gimnazije Ruđera Boškovića: Iridej Palcer, Ana Šalavarda, Hana Kovačević i Leona Sireta, uz režiju i scenografiju vjeroučitelja Igora Grubišića

Izložba "Tragovi svjetla: Biti žena u Holokaustu" prilagodba je izložbe „Tragovi svjetla“, čija je kustosica Yehudit Inbar. Izložbu je pripremio Odjel za putujuće izložbe, Muzejski odjel Yad Vashema.
Grafički dizajn: Odjel za informacijsku tehnologiju, Yad Vashem.
Izložba se realizirala u suradnji s Veleposlanstvom Države Izrael u Republici Hrvatskoj i Arheološkim muzejom u Osijeku.